Na enem mestu smo zbrali priporočila vsebin, ki so v letu 2022 navdušila člane Društva za marketing Slovenije. Med njimi najdete predloge za branje, gledanje in poslušanje. Vse od strokovnih vsebin, osebnega ali kariernega razvoja in lahkotnejših vsebin za sprostitev. Različna priporočila knjig, člankov, zapisi, filmov, serij, oddaj in podcastov, ki jih lahko dodate na svoj seznam za prihajajoče leto.
Maja Burja (Luna \TBWA)
Knjiga:
Sonya Lyubomirsky: The How of Happiness. Avtorica je profesorica psihologije na Univerzi v Kaliforniji in se ukvarja z raziskovanjem tega, kaj ljudem prinaša srečo v življenju. V knjigi The How of Happiness zbere kup zanimivih in koristnih odkritij znanstvenih raziskav s področja pozitivne psihologije. Poleg povzetkov raziskav v knjigi najdemo tudi praktične nasvete in vaje, ki nam lahko pomagajo, da v svojem vsakodnevnem življenju najdemo več zadovoljstva.
Juša Fabjan (Luna \TBWA)
Predlaga trojček knjig slovenskih avtorjev, ki so idealna kombinacija za poletno dopustovanje.
Knjige:
Petra Pogorevc: Rac - biografski roman o življenju Radka Poliča. Popolno poltno branje za vse, ki še niso v roke vzeli biografije o slovenskem igralskem velikanu. Pa tudi če so, se jo da (preverjeno) prebrati (oz. požreti) večkrat. Knjiga, polna anekdot, zgodb in prigod izpod rok odlične Petre Pogorevc.
Margaret Atwood: trilogija Oryx and Crake, The Year of the Flood, MaddAddam. Atwood v zadnjih letih širša javnost pozna predvsem po Deklini zgodbi, je pa vredno prebrati tudi njena ostala dela. Priporočam prav vse, kar je spisala, izpostavljam pa trilogijo romanov, ki se ravno tako dogajajo v distopični prihodnosti, ko ostanejo žive posamezne skupinice ljudi, potem ko človeštvo zdesetka smrtonosen virus, ki je bil (sicer zanalašč) izpuščen med ljudi. Zveni vsaj malo znano? :) Romani so izšli 2003, 2009 in 2013, torej je Atwood res mojstrica napovedovanja dokaj realne prihodnosti. To namreč še zdaleč ni edina stvar, ki jo je srhljivo točno napovedala v tej trilogiji.
Članek:
Če kdo še ni prebral nedavnega prispevka na portalu N1 Info, intervjuja z dr. Davidom Dunningom, enim od "očetov" Dunning-Krugerjevega učinka, ga Jerneja močno priporoča. Predvsem si moramo vsi zapomniti ta del: "Ko nekdo sliši za Dunning-Krugerjev učinek, ne bi smel razmišljati, kako zmotno se vidijo drugi, temveč bi morali prevprašati samega sebe."
Serija, film:
Priporoča kar dve seriji, obe opazujeta družbo, ena je čustvena, druga pa zabavna. Prva je After Life, ena od mojstrovin Rickyja Gervaisa, ki je, poleg tega, da je provokativen komik, tudi pronicljiv in senzibilen avtor. V tej seriji se to pokaže v vsem sijaju, saj je After Life čustvena, grenkosladka serija o vdovcu, ki poskuša preživeti vsakdan po smrti svoje žene. Serija, ob kateri se jokaš, smeješ, in spet ugotoviš, da so drugi ljudje najboljša stvar, ki se lahko zgodi človeku.
Druga pa je lahkotna in obenem družbenokritična Crazy Ex-Girlfriend, serija, ki se je sicer končala že pred nekaj leti, a ostaja aktualna in zabavna. Rachel Bloom, soavtorici serije in glavni igralki, je uspelo v celotno serijo in še posebej v glasbene točke, ki jih je v vsaki epizodi kar nekaj, spraviti zabavne, a realne komentarje o družbi. In brez skrbi - glasbene točke niso ne prisiljene ne vsiljive in niti osladne, kar je dosežek samo po sebi.
Podcast:
Everyone Hates Marketers, Louis Grenier. Nisem edina, ki ga priporočam v tem poletju, in že po eni epizodi bo vsem jasno, zakaj. Louis je človek, ki ne dolgovezi in to zahteva tudi od svojih gostov. Marketingaš, ki zna gostiti tudi Neila Patela, s katerim se sicer fundamentalno ne strinja glede tega, kako naj bi izgledal (vero)dostojen marketing, na način, da je epizoda poslušljiva in konstruktivna.
Katja Hrovatin (Luna \TBWA)
Podcast:
Business Movers. Skozi pripoved povzame poslovno pot najuspešnejših poslovnežev - od vseh izzivov do njihovih rešitev za uspeh. Ravno prav, če imaš dobre pol ure jutranje vožnje do službe 🙂.
Top Gun, ker me je vrnil v mladost in me potolažil, da je sicer minilo veliko let, ampak da smo še vedno v dobri formi ;).
Dokumentarna serija:
Simon Reeve around the world, kjer Simon odkriva prekrasne destinacije po vsem svetu, obenem pa odkriva okoljsko in drugo problematiko, ki se skriva za turističnimi podobami dežel.
Radio:
Val202, ker ima najboljšo glasbo in odlične pogovore.
Irena Svetek: Rdeča kapica. Dinamična kriminalka, mestoma surova, s prepletom življenj zanimivih likov in obratom na koncu.
Mateja Polona Wallas: Ko se odločim, je poletja konec - kratke zgodbe. Ko odkriješ, da so med nami pisatelji, pisateljice. Kolegica Polona Wallas ne zamahuje le s čopičem in ustvarja akvarelov, vihti tudi pero. Njene zgodbe bralca potegnejo vase. V življenja ljudi v zgodbah. Neizprosno in hkrati nežno.
Andreï Makine: Otočje drugačnega življenja. Vedno znova velja prebirati tudi Andrea Makinea. Ker gre res za drugačno, izjemno življenje, nenavadno zgodbo. Trdoživosti, preživetja. Z izjemnim prevodom Nadje Dobnik – njeni prevodi imajo vrednost sami po sebi.
Sylvaina Tessona: Pod milim nebom. Letošnje poletje bo Edita prebrala tudi zbirko petnajstih zgodb. Veseli se okušanja humorno pikantnega sloga, zapletov in preobratov.
Strokovna literatura oziroma gradivo:
Adam Grant: Premisli še enkrat. Poletje bo ponovno tudi v znamenju Adama Granta in njegovega dela Premisli še enkrat. Zakaj? Ker kognitivna fleksibilnost šteje med pomembne kompetence (leta 2025 po poročilu WEF na 10. mestu). Smiselno se je torej poukvarjati, zakaj in kako opuščati nekatera preživeta stališča in prepričanja.
James Clear: Atomske navade. Za (neprestano) treniranje in kondicijo, kako biti (še) boljši in kako spremembe dosegati učinkoviteje, priporoča z lastno izkušnjo atomiziranja navad Jamesa Cleara in Atomske navade. V kakršnikoli izvedbi: knjiga, video (res je na voljo v vseh mogočih pojavnih oblikah pa tudi v slovenskem prevodu).
Sara Isaković: Od sanj do cilja. Med strokovno in obenem prijetno in izvirno gradivo umešča tudi družabno igro, ki jo je z znanji in izkušnjami t. i. performance psihologije razvila Sara Isaković. Konec aprila jo je odigrala in od tedaj naprej je z njo, vsakodnevno, uresničevanje velikega cilja. Sama je izbrala, da ji ga pooseblja barva ciklame (da je letos v modi, je naključje, ali pa tudi ne). Vredno nakupa, predvsem pa uporabe.
Kolumna in podcast:
Redno bere uvodnike Alija Žerdina v Sobotni prilogi Dela. Ta je ena od premikajočih. »Ambicija, da naredimo količinsko več na enak način kot v zadnjih dveh desetletjih, je zgrešena. Slovensko gospodarstvo je prehitevalo primerljive države, ko so bili industrijski produkti dragi – ker so bili dragoceni, najboljši. Naj ne bo cilj, da bi izdelovali drage reči. V času prebujajoče se inflacije zna ceno naviti vsak. Tisto, kar izdelujemo, naj bo dragoceno.«
Luka Ilić: Cilji niso dovolj, uspešnost gradi rutina. Prva družba v civilizaciji smo, ko se moramo starejši učiti od mlajših. Stoletja je veljalo predvsem obratno. Zato spremlja pogovore mladih: z mladimi in manj mladimi. Na primer Ano Roblek z Luko Ilićem, pobudnikom Young Advisory Boarda v Novartis Slovenija.
The Crown. Serija življenju kraljice Elizabete II, govori o zanimivih podrobnostih, ki jih morda ne veš o zgodovini Velike Britanije :).
Urša Pučko (Internavti)
Urša Pučko, ustanoviteljica in direktorica agencije Internavti, v zadnjem času opaža, da knjige in filme (spet) potrebuje za odklop od ponorelega sveta in manj za priklop nanj. Kot pravi, je temu primerna tudi njena izbira 😊
Mojstrico kriminalnih romanov Mojco Širok: Pogodba, ki nas pelje v Rim in Evidenca, v kateri odkriva ljubljansko podzemlje. Urša že nestrpno čaka tretji del trilogije Rim-Ljubljana-Bruselj, ki ga Širokova napoveduje.
Mirt Komel: Medsočje. Tudi ta je lahko odlično dopustniško čtivo za tiste, ki iščejo malo več mističnega.
Članek:
Psihologija dela. Sodelovanje z dr. Evo Boštjančič pri pripravi okrogle mize za SMK ji je odkrilo to blog stran, ki jo dr. Boštjančič ureja skupaj s študenti. Kar nekaj super branja za vse vodje, ne glede na velikost organizacije.
Serija:
4. sezona danske serije Borgen je bila dolgo pričakovana in končno dočakana.
Film:
Iskre v času. Odličen slovenski dokumentarec o vzponu in padcu slovenskega informacijsko-tehnološkega giganta Iskra Delta vam bo zagotovo odkril tudi kaj, česar niste vedeli 😊.
OČE (The Father). Zadnja mojstrovina Anthonyja Hopkinsa. S solzami v očeh.
Podcast:
Aktualen družbeno-političen podcast LD;GD, ki ga najdete znotraj Metine liste. Že zaradi »ljubkega prepucavanja« gostiteljev podcasta, ki Uršo redno spravlja v smeh.
Matjaž Robinšak (Valicon)
Knjiga:
Tim Wu: Master switch. The trise and fall of information empires. Iz leta 2011 - gre za 10 let staro napoved prihodnosti in ga zanima, kaj se je uresničilo.
Thales S. Teixeira: Unlocking the customer Value chain. Ker pričakuje, da bo v naslednjem letu veliko dela povezanega s pripravami produktov, storitev in njihovo optimizacjo, z iskanjem pravih koristi in cene. Priporoča jo vsem v produktnem razvoju in marketingu.
Članki svetovalnih hiš (McKinsey, Bein & Co, PWC, Accenture ...) o metaverzumu. Ker je metaverzum tukaj, a se mu zdi, da je "overhyped" in da se bo razvijal evolucijsko.
Odpiramo vrata tujine (Barbara Hribar, Boštjan j. Turk – Svet kapitala). Serija člankov o državah, kjer avtorja predstavita države v obliki poljudne analize trga – tako za privatne kot tudi poslovne namene.
Serija:
Borgen. Danska politična serija, ki predstavlja blišč in bedo politike. V demokraciji, ki je stara več kot 130 let, kjer so tudi medosebni odnosi posledica političnih iger…
Portal:
Finance. Ker najdeš pomembne lokalizirane, pa tudi mendnrodne informacije.
Dion Leonard: Kje si Gobi? Majhen pes z velikim srcem. Gre za pripoved o Dionu Leonardu, izkušenem ultramaratoncu, katerega pot se je na 250-kilometrskem tekmovanju po puščavi Gobi na Kitajskem križala s potjo potepuške psičke.
Prenesite DMS e-priročnik po izbiri in se prijavite na marketinške novice.
Top 3 challenges facing leaders today. Čisto praktični in aktualni nasveti oziroma usmeritve za vse, ki so v vlogi vodje ali pa še stopajo v te čevlje.
Danska politična uspešnica Borgen – Power & Glory. Kot nekomu, ki so mu bile (vsaj prve sezone) serije House of Cards všečne, je tole še občutno boljše 😉.
Matthew McConaughey: Greenlights. Avtobiografija znanega igralca Matthewja McCounaugheya, kjer je poslušanje njegove avdio knjige, ki jo sam interpretira, poseben poslušalski užitek.
Graeme Simsion: The Rosie Project. Prijetno poletno branje o znanstveniku, ki se na trenutke ne najbolje znajde v družabnih in družbenih situacijah. To je prva knjige triologije, priporočam pa še drugi dve knjigi trilogije (The Rosie Effect, The Rosie Result).
Podcasti:
On Strategy Showcase. Podcast, ki v vsaki epizodi razkrije strategijo znanih oglaševalskih kampanij, ki jih predstavita strateg/strateginja iz oglaševalske agencije ter predstavnik/predstavnica naročnika in mogoča edinstven vpogled v reševanje poslovnih problemov s komunikacijo.
In Clear Focus. Podcast ameriške oglaševalske agencije, ki obravnava nove trende v oglaševanju ter spreminjanju nakupnega vedenja.
Miha Šalehar: Pustolovec zmote. Gre za refleksije moškega srednjih let, ki se bolj ali manj uspešno sooča z izzivi in dilemami sodobnega časa.
Film:
Don't Look Up. Gre za film o zelo aktualni problematiki, ki obravnava soočanje oziroma nesoočanje človeštva z okoljsko krizo. Gre za nekakšno satiro absurdnosti aktualnega podnebno-političnega boja, ima pa film tudi pridih dokumentarnega žanra.
Podcast:
Od bita do bita. Val 202 na splošno v vseh svojih podcastih pripravlja zelo kvalitetne vsebine. Odbita do bita se loteva sodobnih tehnologij in jih kritično umešča v prostor in čas. Avtorja vsebin sta Maruša Kerec in Anže Tomić.
Brene Brown: Daring Greatly. Brene je moja idolka, ta knjiga pa ena mojih najljubših - govori o pogumu da "stopiš v areno", ne opazuješ šušljavo s tribun in najpomembneje: si dovoliš priznati ranljivost (v življenju in poslu).
Brene Brown: Dare to lead. Priporočam za vse na vodilnih pozicijah v marketingu in tistim, ki so na poti do tja.
Hector Garcia & F. Mirales: Ikigai. S to knjigo sem odkrila japonsko skrivnost za dolgo in srečno življenje, svoj Ikigai: kar rad počneš + v čem si dober + kaj svet potrebuje + za kar si plačan.
Erich Fromm: Umetnost ljubezni in življenja. Sproščujoče strokovno čtivo, brala sem ga na plaži. Psihološko in filozofsko prevpraša najpomembneje: naše življenje in vlogo ljubezni v njem.
Y. N. Harari: Sapiens. To bi lahko bilo obvezno branje na maturi. Da bi bolje razumeli naš izvor in to, kako majhna (primitivna) bitja tega širnega vesolja smo v resnici.
Blog:
Mark Manson. Spremljam ga že vrsto let. Mark je odbit bloger (in avtor knjižne uspešnice Subtle Art of not giving a F***). Brez dlake na jeziku deli življenjske nasvete, prevprašuje aktualne globalne probleme - s kritičnimi očali in zvrhanim košem humorja.
Filma:
Večno sonce brezmadežnega uma (2004). Moj večno najljubši film. Romantični znanstvenofantastični tragikomični presežek. S profesionalnega vidika me presune njegova izzivalna drugačnost "za tiste čase", z vidika zgodbe, scenarija, režije, montaže, tehnike, igralske zasedbe, maske, sporočila ...
Lion (2016). Film, ki vsakega empata pusti solzavega. Dobra spodbuda za hvaležnost, da živimo in delamo v povsem drugačnih okoliščinah, kot marsikdo na svetu.
Serije:
The White Queen. Vznemirljiva zgodovinska drama, ki jo gledaš ob svečah in kozarcu vina. Izvrstno portretira najbolj dramatične in turbulentne čase angleške "rojalne" zgodovine. Za vse kraljice in kralje marketinga - da vas popelje v (sicer precej podoben) svet strategij.
Peaky Blinders. Serija o tolpi/mafiji iz Birminghama, ki približa svet posla (na drugačen način), konjskih dirk, ciganskih urokov, umorov in spletk.
The Witcher. Fantastična ... semi-zgodovinska, magična, akcijska serija. Namig za vse ženske gledalke: glavni lik je paša za oči.
Govori in izobraževanja:
MasterClass. Serija vrhunskih tečajev mojstrov s celega sveta in z vseh področij.
Brene Beown: The Call to Courage. Izjemen govor, ki ga je zmožna servirati Brene. Navdihne, nasmeji, orosi oko, naježi roko ... predvsem pa zbrca v areno - s pogumom in srcem.
Keith Ferrazzi: Leading Without Authority ali spletno verzijo na isto temo na portalu Midvalley z naslovom Ultimate Leadership priporočam vsem, ki vas zanimajo prakse sodobnega vodenja. Sama sem si pogledala verzijo na Mindvalley in je odlična.
Film:
Down to Earth with Zac Efron je lahkotna dokumentarna serija s pomembnim sporočilom. Zac Efron in Darin Olien potujeta v Francijo, Portoriko, London, Islandijo, Kostariko, Peru itd. in na zanimiv način približata trajnostne zelene prakse.
David Graeber: Bullshit jobs. Knjiga ameriškega antropologa o nesmiselnem delu, ki je postalo simtom današnjega časa.
Portal:
Longreads. Obsežnejši članki o najrazličnejših temah iz številnih svetovnih medijev (New yorker, GQ, Rolling Stone, The Washington post, ESPN …).
Film:
Vsi predsednikovi možje. Ker mineva 50 let od afere Watergate, in ker je Robert Redford komaj prepričal Woodwarda in Bernsteina, da posnamejo film, pri ustvarjanju katerega sta novinarja tesno sodelovala.
Izobraževanje:
Learngerman.dw.com. Brezplačni tečaj nemščine, razdeljen po stopnjah z razlagami, video vsebinami in nekaj možnostmi izbire jezika (npr. nem - ang).
Knjige - Motivacijske: Niso klasične »we can and we will« knjige. Mene inspirirajo, ker je človek, ki je to napisal, dejansko moral živeti to, kar »Prodaja«. Po teh knjigah se samo nasmehneš, ko ti rečejo, da ni mogoče in da tega ne moreš.
Tomaž Humar: Svet ni meja. Prejel knjigo za darilo. Nisem vedel, kaj me čaka. Ko prebereš, se ti zdi vse mogoče in da so izzivi le v glavi, vsaj tako je dokazal Tomaž, ko je pri svojih 19ih letih sedel na kolo in odvozil 28.968 kilometrov dolgo pot okoli sveta.
The Shop: Uninterrupted by LeBron James. Pogovorna oddaja o poslu, športu itd., ni samo za športne navdušence, ampak za vse, ki bi radi vpogled v ozadje uspešnih poslovnežev/športnikov/entertainerjev.
Dodatna priporočila, kjer poleg predlogov za branje, gledanje in poslušanje delimo tudi ideje za dogodke, izlet, konference, pripomočke, spletna orodja ... lahko prejmete v naših tedenskih marketinških novicah. PRIJAVA.
Društvo za marketing Slovenije skrbi za umeščanje in razvoj marketinga kot stroke in znanosti v slovenskem ter širšem družbenem in gospodarskem prostoru v Sloveniji.